SvitavyDnes.cz
SvitavyDnes.cz » Monitor zpráv » Z regionu » Svitavský deník - zprávy

Z regionu

Svitavský deník - zprávy Zdroj: Svitavský deník - zprávy |

Houslový virtuos Josef Špaček míří do Litomyšle, kde studoval

1. 12. 2022 | Světově uznávaný houslista Josef Špaček, který před lety absolvoval smyčcové kurzy profesora Milana Vítka v Litomyšli, se vrací opět do regionu. Zahraje v Hradci Králové i v Litomyšli.

Sjezd ke hřbitovu v Hrušové i přeložka I/35 mají stavební povolení

1. 12. 2022 | Pět stavebních objektů na budoucí dálnici D35 získalo od Krajského úřadu Pardubického kraje stavební povolení. Stavby leží na trase budoucí D35 mezi Džbánovem a Litomyšlí. Jedná se o dvojici přeložek stávající I/35, úpravu sjezdu z I/35 ke hřbitovu v Hrušové v délce 107 metrů a dvojici provizorních komunikací v celkové délce 1159 metrů. Podle Ředitelství silnic a dálnic ČR by měla stavba začít v roce 2023. Náklady jsou odhadnuté na 54,5 milionu korun. ...

Nový český patent je ze Svitav. Ředitel Dřevojasu vymyslel skříňku pro vozíčkáře

1. 12. 2022 | Firma ze Svitav vynalezla a vyrobila skříňku k umyvadlu speciálně určenou pro vozíčkáře. Jde o první takový výrobek v České republice i v Evropě.

V kraji zdraží voda, v Litomyšli ji ale stále mají nejlevnější

1. 12. 2022 | Vodné a stočné v Pardubickém kraji od nového roku zdraží. Nejvíc to pocítí lidé v okrese Pardubice, kde zaplatí o čtvrtinu více než doposud. Ostatní vodárenské společnosti zvyšují ceny v řádech korun. Jedny z nejnižších cen vodného a stočného si už roky drží v Litomyšli. Od ledna i tady sice dojde ke zdražení, i tak cena za kubík zůstane pod celorepublikovým průměrem.

Studenti z Poličky píší dopisy na podporu nespravedlivě stíhaných lidí

30. 11. 2022 | Polička - Studenti Gymnázia v Poličce se připojí k Maratonu psaní dopisů. Akci pořádá Amnesty International.

Zhasínáme. Svitavy šetří, některé ulice se ponoří do tmy. Lidé se bojí zločinu

30. 11. 2022 | Šetříme, zhasínáme. Vysoké ceny energií se promítnou do nočního života ve městech v regionu, Svitavy plánují zhasínání na sídlištích a dalších lokalitách. Veřejné osvětlení zřejmě vypnou i v Moravské Třebové. Lidé se obávají nárůstu kriminality. Podle radních ale obavy nejsou na místě. Svitavy posílily kamerový systém.

Konec objížděk a kolon kvůli uzavřeným Svitavám. Řidiči i místní si oddechnou

29. 11. 2022 | Dobrá zpráva pro řidiče, konec kolon a nervů. Martyrium na trase Svitavy - Brno končí ve středu 30. listopadu. Objízdné trasy však mezitím dostaly pořádně zabrat, krajnice jsou rozježděné, silnice plné děr. Do budoucna plánuje ŘSD v souvislosti se stavbou obchvatu pouze krátkodobé uzavírky.

Litomyšl si připomíná 80 let od transportu Židů. Uloží první Kameny zmizelých

29. 11. 2022 | V pátek 2. prosince to bude přesně 80 let, co Židé z Litomyšle nastoupili do transportu. Město proto na začátek prosince chystá sérii akcí, které připomenou židovské sousedy. Poprvé budou také v Litomyšli na náměstí uloženy Kameny zmizelých.

FOTO: Silničáři ve Svitavách a Moravské Třebové mají nové zázemí za 36 milionů

29. 11. 2022 | Silničáři ve Svitavách a Moravské Třebové mají nové zázemí i sklady. Kraj do rekonstrukce cestmistrovství nasypal více než 36 milionů korun. Mají nové šatny, sprchy, společenská místnost i objemné skladovací prostory pro sůl a další posypové materiály. Tím plány na rozvoj areálů silničářů ještě nekončí.

Keramika, hračky nebo vánoční punč. Trhy chystají ve Svitavách i v Litomyšli

29. 11. 2022 | Advent s sebou do měst ve svitavském okrese přináší i vánoční trhy. Velké trhy jako třeba v Pardubicích ale ve Svitavách ani jiných městech tradici nemají. Stánky vyrostou na náměstích zejména o adventních nedělích.

Sousedské setkání ve Svitavách vyneslo desítky tisíc pro charitu

28. 11. 2022 | /FOTO, VIDEO/ Stovky lidí se potkaly v sobotu u Langerovy vily ve Svitavách. Dali si punč, cukroví nebo nakoupili jmelí. Výtěžek sousedského setkání jde na charitu. Lidé do kasiček naházeli 62 500 korun. Charita peníze využije na přímou sociální podporu rodinám, které se ocitly v nouzi.

VÁNOČNÍ ANKETA: Vybíráme ten "NEJ" vánoční strom Pardubického kraje

28. 11. 2022 | Vážení čtenáři, opět po roce je tu advent a s ním tradiční hlasování o nejhezčí vánoční strom v Pardubickém kraji.

Lékařů je málo, zubaři chybí úplně. Svitavy podpoří nové doktory statisíci korun

28. 11. 2022 | Nebereme, máme plno. Lidé na Svitavsku obtížně shánějí zubaře, musí dojíždět do velkých měst. Stejný problém je už i s dětskými a praktickými lékaři. Ve Svitavách proto chystají speciální program, jak nové lékaře do města přilákat. Kromě bytu nabídnou i peníze. Nemalou finanční injekci slibuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Unikátní nadchod v Litomyšli už je na svém místě. Má své příznivce i odpůrce

27. 11. 2022 | /FOTO, VIDEO/ Zajímavý projekt, náročné počítání a výsledkem je moderní stavba, která nemá v České republice obdoby. Výstavba bezbariérového nadchodu přes silnici I/35 v Litomyšli pokročila o víkendu do finále. Ocelová lávka je po hodinách práce na svém místě. Nepohne s ní ani silný vítr, slibují statici.

VIDEO: Nad I/35 v Litomyšli roste nová lávka. Podívejte se, jak stavba postupuje

26. 11. 2022 | Výstavba bezbariérového nadchodu s výtahem nad silnicí I/35 v Litomyšli se blíží ke konci. O víkendu vstoupila do klíčového okamžiku, stavaři totiž od páteční noci usazují na místo ocelovou lávku. Podívejte se, jak stavba postupovala v sobotu ráno.

Žáci z Brněnce zabodovali. Stali se WocaBee šampiony České republiky 2022

26. 11. 2022 | Školáci z Brněnce jsou v angličtině opravdu dobří. Nejen že vyhráli krajské kolo soutěže WocaBee, ale zlato získali i v celostátním kole.  Tři žákyně páté třídy z Brněnce vyhrály celostátní soutěž ve 4. kole WocaBee šampionátu v anglickém jazyce, získaly titul WocaBee šampioni České republiky 2022. 

V Latinské škole v Moravské Třebové vznikne nový sál i zázemí muzea

25. 11. 2022 | Bývalá Latinská škola v centru Moravské Třebové se promění na výstavní sály. Objekt před časem sloužil i jako restaurace, ale poslední roky je prázdný. Minulý týden začala jeho rekonstrukce.

Stovky figur a desítky mechanik. Obnova svitavského betlému trvala deset let

25. 11. 2022 | /FOTO, VIDEO/ Málem skončil na skládce, pak roky ležel v Pardubicích v depozitáři a po dvaceti letech jednání se konečně vrátil domů. Svitavy mají zpátky unikátní mechanický betlém a po deseti letech restaurování se zase figurky hýbou, klapají a točí, jak mají. Betlém dlouhý 15 metrů s 665 objekty je kulturní památkou České republiky. Lidé ho vůbec poprvé v celé kráse uvidí ve svitavském muzeu první adventní neděli. Podívejte se na něj ve fotogalerii už nyní. ...

Advent v době králů. Svojanov se chystá na Vánoce

25. 11. 2022 | Na blížící se vánoční svátky se připravují i na hradě Svojanov u Poličky. Speciální prohlídky svátečně vyzdobené památky jsou naplánované až do Vánoc. Nebude chybět divadlo nebo typické sváteční pokrmy.

Tržnice zmizela, Moravská Třebová má nové parkoviště

25. 11. 2022 | Tržnice v centru Moravské Třebové šla k zemi, místo ní vzniklo nové parkoviště. Plac je provizorně upravený pomocí asfaltového recyklátu a zachovalých částí podlah po předchozí stavbě. Díky tomu vznikla přímo v centru Třebové plocha, kde mohou lidé v klidu zaparkovat.

Zdroj: Svitavský deník - zprávy - svitavsky.denik.cz
14:13:57 | 02.12.2022Zpravodajství SvitavyDnes.cz

Nový železniční jízdní řád 2023 v Pardubickém kraji zanechává četnost spojů na stejné úrovni

V neděli 11. prosince 2022 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah regionální dopravy, kterou na základě smlouvy s Pardubickým krajem zajišťují České dráhy, zůstane na podobné úrovni jako v předchozím grafikonu. K hlavním novinkám bude ...

V Pardubickém kraji nabídnou České dráhy tradiční mikulášské jízdy parními vlaky

V Pardubickém kraji bude první adventní víkend ve znamení mikulášské nadílky na kolejích. Tradičními mikulášskými parními vlaky se mohou lidé svézt v ...

I přes masivní nárůst cen pokračuje příprava a stavba přivaděčů na D35

V sále Rady Pardubického kraje se uskutečnil tradiční kontrolní den k výstavbě přivaděčů na dálnici D35. Ty na sebe zcela mimořádně místo státu převza ...

Patriot Pardubického kraje Zlatan a jeho výzva opět v akci: odhalte svůj talent dřív, než si vyberete školu

Blonďatý frajer a patriot Pardubického kraje Zlatan je zpět na scéně a sním i jeho výzva, která odhalí i skrytý talent. S příchodem podzimu totiž odst ...

Technická závada na přímotopu způsobila požár ve svatebním salónu v Litomyšli

Svatební šaty v odstínu šedé až černé. Taková barva by se asi nelíbila žádné nevěstě, nebo myslíte, že ano? Šedé až černé jsou bohužel nyní svatební š ...Pátek 2.12.2022
Pardubický kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.