SvitavyDnes.cz
SvitavyDnes.cz » Monitor zpráv » Z regionu » Svitavský deník - zprávy

Z regionu

Svitavský deník - zprávy Zdroj: Svitavský deník - zprávy |

OBRAZEM: Podívejte se, co nachází zkušený mykolog. Ale pozor na závist!

21. 9. 2021 | Jsou lidé, kteří dosud nemají na zimu zásoby sušených, zmrazených nebo zavařených hub. A není jich málo, lesy příliš úrodné nejsou ani v září.

Červená už není hit. Moravská Třebová odstraní rudé cyklopruhy

20. 9. 2021 | /FOTO/ Je opravdu Moravská Třebová městem cyklistů? Na první pohled to tak nevypadá. Přesto radnice plánuje propojení s nedalekým Útěchovem a v budoucnu má vést cyklostezka i do Starého Města a dalších obcí. Rudé cyklopruhy ale zmizí.

Manželství pro všechny? V kraji převládá konzervativní postoj politických lídrů

20. 9. 2021 | Manželství pro všechny – to je téma, které by se mohlo stát klíčovým nejen během předvolebního boje, ale také po volbách při dohodách o tom, které strany složí vládu. V otázce manželství pro páry stejného pohlaví se však neshodnou ani lídři v Pardubickém kraji.

FOTO, VIDEO: Hyjé, čehý, hot! Koňáci předvedli v Borové svoji šikovnost

19. 9. 2021 | Po covidové pauze se v Borové u Poličky v neděli uskutečnil Formanský den, na který se vždy sjíždějí chovatelé koní z celého regionu. Letos se přehlídky a soutěží zúčastnilo zhruba pět desítek koní. Návštěvníci viděli nejen jezdecké koně, ale i tažné a nádherné hřebce, se kterými chovatelé pracují v lese.

Moravská Třebová a Svitavy bodovaly v soutěži

19. 9. 2021 | Soutěže Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům znají své vítěze. V Pardubickém kraji bodovaly Moravská Třebová, Svitavy, Lanškroun a Česká Třebová.

90 let od letecké havárie dvouplošníku u Útěchova

19. 9. 2021 | /FOTO/ Letectví, ona smělá touha lidstva po dobývání oblohy, nemá jen světlé stránky. Za více než sto let jeho existence v českých zemích vzniklo na Svitavsku několik letišť a obloha nad nimi se zaplnila poměrně intenzivním letovým provozem. Pozorný poutník však v krajině objeví také pomníčky, připomínajícími místa několika fatálních havárií civilních i vojenských letadel.

Langrova vila vydala tajemství. Restaurátorka objevila desku se zlatem

19. 9. 2021 | /FOTO/ Rekonstrukce Langrovy vily ve Svitavách se protáhne. Restaurátorka Martina Bednářová má hotové stropy, ale kvůli unikátnímu nálezu ve vile její práce ještě nekončí. Historická vila, kde sídlí městský úřad, tak dostane svoji původní podobu.

OBRAZEM: Zahradní slavnost a balet v Klášterních zahradách

18. 9. 2021 | Klášterní zahrady v Litomyšli ožily v sobotu hudbou a tancem. V rámci festivalu Mladá Smetanova Litomyšl se tady uskutečnila tradiční Zahradní slavnost.

FOTO: Houbařská sezona letos ještě nepřišla. A možná už nebude, říká mykolog

18. 9. 2021 | /ROZHOVOR/ Je škoda sbírat jen hřiby, v lese roste spousta zajímavých a chutných hub. To tvrdí zkušený mykolog JIŘÍ KOHÁK z Nedošína u Litomyšle. Sám má mezi houbami oblíbené speciality a vyzkoušel si i otravu.

OBRAZEM: Taneční zatím probíhají v tradičním režimu

17. 9. 2021 | I přes koronavirová opatření letos začaly kurzy tance a společenského chování. V mnoha městech pokračují i ty loňské, jelikož v minulém roce kvůli pandemii a souvisejících opatření musely být kurzy zrušeny.

FOTOGALERIE: Čistá zabodovala se sbírkou na zvony

17. 9. 2021 | Letošní soutěž veřejných sbírek Máme vybráno zná své vítěze. Jeden úspěch je i ze svitavského okresu. Finančně nejúspěšnější sbírka se zrodila v Čisté u Litomyšle. Jednalo se o sbírku na pořízení a instalaci zvonů v kostele sv. Mikuláše v Čisté.

Další rána covidu. Hospodám chybí personál. Číšníci i kuchaři odešli za lepším

17. 9. 2021 | Po nepříznivém roce se v létě do restaurací začali vracet zákazníci. Hosty zaplněné zahrádky ale ve spoustě podniků neměl kdo obsloužit. Napříč regiony chybí kvalifikovaný personál, který by restauracím pomohl se znovu postavit na nohy. Gastronomie trpěla nedostatkem pracovníků už před krizí, teď je to ještě horší. Lidé z branže odešli za větší jistotou.

Litomyšl a Svitavy mají zlaté erby za weby

17. 9. 2021 | Zlatý erb za webové stránky dostaly Svitavy, Krouna a Litomyšl. Internet je v dnešní době pro obce a města důležitý a přehledný web uvítají nejen turisté.

Moravská Třebová dala mlýn k ledu. Demolice nemožná, zajištění příliš drahé

17. 9. 2021 | Tři sta let starý mlýn poblíž centra Moravské Třebové býval v minulosti krásným domem. To už ale není řadu let pravda. Okna jsou rozbitá, zdi pomalované sprejery, omítka opadává a k zemi brzy spadne i střecha. Město před dvěma lety mlýn vydražilo za 405 tisíc korun, i když vyvolávací cena byla 280 tisíc. Zajištění objektu ale vyjde na miliony. Co bude s historickým areálem vedle zámeckých zahrad, stále není jasné. A tak dál hyzdí tento kout města. Více v článku. ...

Všichni dobří rodáci, kde jste? Zámek v Bystrém kraj možná prodá

16. 9. 2021 | Co s ním? Zámek v Bystrém u Poličky, městě, kde se natáčely slavné filmy Vojtěcha Jasného jako Všichni dobří rodáci či Návrat ztraceného ráje, měl mít podobný osud jako hrad Rychmburk na Chrudimsku. Obě památky opustily ústavy sociální péče. Zatímco na Rychmburk už jezdí turisté, osud Bystrého je stále nejasný. Navíc není vyloučeno, že Pardubický kraj památku ze 16. století nakonec možná nabídne k prodeji. Více v článku. ...

OBRAZEM: Langrova vila je bez kašny. V soše byl uložený vzkaz

16. 9. 2021 | Součástí oprav Langrovy vily ve Svitavách je také úprava jejího okolí. Týká se mimo jiné restaurování historické kašny před vilou. Tři hodiny trvala v pondělí demontáž kašny. Litinové těleso je nyní v dílně v Litomyšli, kde na něm bude pracovat restaurátor Jiří Kmošek. Socha má být vrácena na své původní místo do konce listopadu.

FOTO: Umíte si umýt ruce? V litomyšlské nemocnici měly děti na rukou i "hovínko"

16. 9. 2021 | /VIDEO/ Bacily, špína… Nemocnice v Litomyšli připravila ve středu pro děti zajímavou akci, kde se dozvěděly, proč je nutné si pořádné mýt ruce a kde všude číhají bacily. Vyzkoušely si test s barvami, díky kterým všichni viděli, jak hodně se špína z rukou šíří dál. Ve speciálním přístroji pak děti samy viděly, jestli si opravdu dobře umyly ruce. Podívejte se ve fotogalerii.

Podoba nového sálu v rukou lidí. Rokovat budou dnes

16. 9. 2021 | V Moravské Třebové se ve čtvrtek uskuteční kulatý stůl s občany na téma využití Miltry pro kulturní sál. Účastníci setkání se zapojí do přípravy konceptu kulturního centra Moravská Třebová. Před zahájením setkání je od 16 hodin možná prohlídka venkovní části areálu Miltra, vstup jez Jiráskovy ulice.

Dálnici D35 z Mohelnice do Starého Města u Třebové začnou stavět do čtyř let

15. 9. 2021 | /FOTO, MAPA/ Do čtyř let chce Ředitelství silnic a dálnic začít se stavbou dálnice D35 z Mohelnice do Čech. Čtyřproudá komunikace zrychlí spojení mezi Olomouckým, Pardubickým krajem a Prahou, citelně ale také může změnit život v odlehlé oblasti na pomezí Svitavska a Šumperska.

FOTO: "Hooligans" ze Svitav hnali v Ostravě volejbalisty k vítězství

15. 9. 2021 | Desítky fanoušků ze Svitav podpořily české volejbalisty v Ostravě na mistrovství Evropy. Hráči porazili čerstvé vítěze olympiády z Francie a postupují dál. Další utkání se koná ve středu zase v Ostravě.

Zdroj: Svitavský deník - zprávy - svitavsky.denik.cz
14:14:36 | 21.09.2021Zpravodajství SvitavyDnes.cz

V nemléčné rýžové kaši značky Hami byly zjištěna přítomnost salmonely, varuje inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Nutricia a.s., V parku 2294/2, 140 00 Praha, aby stáhla z celé tržní sítě nevyhovující potravinu Hami Nemléčná kaše rýžová, v balení 170 g, s označením data minimální ...

Na Svitavsku se střetly dva osobní vozy a náklaďák, nehoda si vyžádala 6 zraněných

Dnes 20. 9. před půl sedmou ráno došlo na silnici I/35 mezi Moravskou Třebovou a Mohelnicí u odbočky na obec Žipotín k dopravní nehodě jednoho nákladn ...

Hasiči na Pardubicku zasahovali u narušeného potrubí plynu v obci Veské u Sezemic

Profesionální hasiči z Pardubic byli v pátek 17. září v odpoledních hodinách přivoláni k narušenému venkovnímu potrubí do Veské u Sezemic. K narušení ...

Milostivé léto usnadní zaplacení dluhů vůči státu, krajům, městům a obcím a jejich organizacím

PARDUBICE - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal dnes 16. 9. s poslancem Markem Výborným. Mezi projednávaná témata patřila problematika ...

Spojení mezi Pardubickým a Královéhradeckým krajem bude pro cyklisty bezpečnější

Pardubický kraj se společně s Královéhradeckým krajem zapojil do jednání obcí dotčených zamýšleným vedením dálkové cyklotrasy č. 14. Cílem spolupráce ...Úterý 21.9.2021
Pardubický kraj
Další regiony »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.