SvitavyDnes.cz
SvitavyDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika, podnikání

Filantropická sezóna zakončena v Litomyšli

26.10.2015
V Litomyšli se uzavřel letošní cyklus Burz filantropie - unikátního setkání podnikatelů, neziskových organizací a veřejné správy. Na přehlídce neziskovek působících ve svitavském okrese bylo prezentováno pět projektů. Donátoři z regionálních firem, města Litomyšl a Pardubického kraje na jejich vznik přispěli dary v celkové hodnotě 295 tisíc korun.
Filantropická sezóna zakončena v Litomyšli | Foto: Pardubický kraj
Burzu filantropie pořádá již čtvrtým rokem Koalice nevládek Pardubicka a Pardubický kraj. Mezi štědrými donátory se letos tradičně objevili zástupci firem Medesa, Saint-Gobain Adfors, Nadační fond J & T, AB Plast, Rádio Černá Hora, město Litomyšl a Pardubický kraj. Nově je doplnila i Nadace ČEZ a vodárenská společnost VHOS.

Litomyšlské setkání přineslo spoustu nových nápadů. "Burza opět ukázala, že když se dokážeme spojit, tak se může narodit řada zajímavých projektů, přičemž se potvrdilo, že neziskovky jsou schopny za málo peněz udělat spoustu dobrého. Smyslem burzy je také se společně sejít, zjistit, kdo co dělá a vymyslet reálnou spolupráci všech, co si mohou navzájem pomoci. Děkuji proto všem zapojeným donátorům, že mají chuť se burzy účastnit," shrnul litomyšlskou Burzu filantropie Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který je od počátku burzy jejím stálým donátorem.

Nových veřejně prospěšných projektů nakonec vznikne 6. Kromě pěti prezentovaných získalo přímou podporu od donátora, tzv. divokou kartu, Centrum J. J. Pestalozziho. Nadto obdržely organizace Rytmus Východní Čechy a Komuniké o.p.s. šek na mediální kampaň ve výších 10 000 Kč.

Díky svým perfektním prezentacím si na Burze filantropie vysloužila podporu Oblastní charita Polička s projektem "Vyženeme nezvaného nájemníka". Nezvaným nájemníkem je brouk tesařík krovový, který se zakousává do střechy sídla charity - je proto nutné opravit napadené trámy a zabezpečit dřevo proti škůdci. Uspěla také Farní charita Litomyšl. Smyslem jejího projektu "Když se nadechnu, zvládnu víc" je vytvoření vhodných pracovních prostor, které poskytnou důstojné zázemí pro pečovatele z respitní péče, jediného zařízení tohoto typu na Litomyšlsku.

Svůj první úspěch na Burze filantropie zaznamenala organizace Generace 89 s projektem "Prima odpoledne". Takové prima odpoledne znamená smysluplné a aktivní trávení volného času dětí ze sociálně potřebných rodin, a to v doprovodu nového kamaráda - studenta pedagogické školy. "Starší bráchové a ségry" budou s dětmi chodit na výlety a pomáhat jim zahnat jejich smutky. Generace 89 nám například prozradila, že jedno z těchto dětí nikdy nebylo v lese nebo, že když pro desetileté děvče uspořádali oslavu narozenin, byla její první v životě. A to vše "Prima odpoledne" mění.

Poprvé si odměnu z burzy odnesl i Spolek archaických nadšenců. Těm se totiž podařilo zachránit a obnovit kaple ve Vysokém lese u Sebranic na Svitavsku. Respekt si zaslouží i proto, že veškeré práce dělali dobrovolnicky a bez nároku na odměnu. Nyní mohou vydat o svém snažení knihu, která opravené kaple představí veřejnosti a poskytne zároveň manuál dalším restaurátorům, kteří se budou chtít pokusit o něco podobného. Projekt donátory velmi zaujal a přímo na burze si se spolkem domluvili i společný turistický výlet po kapličkách.

Z "charitní rodiny" uspěla i Charita Svitavy s projektem "Tvořivá dílna - místo, které pomáhá". Ta bude sloužit klientům charity, budou zde moci rozvinout své dovednosti a naučit se vyrábět šperky, dárkové předměty a podobně.

Tím výčet úspěšných projektů v letošním ročníku Burzy filantropie končí, vznik dalších však můžeme očekávat. "Burzu filantropie budeme určitě pořádat i v roce 2016. Zavítáme s ní do Pardubic, Chrudimi, Ústí nad Orlicí a samozřejmě také do Litomyšle. Zde máme velkou podporu od pana starosty Kašpara a vedení města. Je skvělé, že chtějí takto pomáhat neziskovým organizacím a rozvoji života svých obyvatel," chválí spolupráci s Litomyšlí Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Neziskové organizace působící v Pardubickém kraji tak budou mít i v příštím roce možnost na webu www.burzafilantropie.cz přihlásit do burzy své veřejně prospěšné projekty a nalézt díky nim nové partnery mezi osvícenými podnikateli, firmami i veřejnou správou.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Ekonomika, podnikání

Výroba automobilů v Česku pokořila půlmilionovou hranici již v dubnu

V prvních čtyřech měsících roku 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 531 355 vozidel, tedy o 14,4 % více než vloni. Hranice půlmilionu vyrobených vozidel tak byla překonána o měsíc dříve a v historickém ...

Pojišťovny lidem loni vyplatily 10 miliard za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí

Téměř deset miliard korun - tolik loni vyplatily pojišťovny lidem. Pojistné plnění se nejčastěji vztahovalo na úrazy, za které klienti získali šest mi ...

ČSÚ: Podíl licencovaných patentů je v Česku stále nízký

Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné ...

Česká ekonomika balancuje na hraně, hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí stagnoval. Pokračoval reálný propad spotřeby domácností a nižší byla i tvorba zásob. Na druhé straně sílila zahran ...

České domácnosti v roce 2022 rekordně šetřily elektřinou

Spotřeba elektřiny v loňském roce meziročně poklesla o 3,9 %, domácnosti si připsaly dokonce rekordní devítiprocentní úsporu. Dokládají to statistiky ...

Pondělí 22.7.2024
Pardubický kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes