SvitavyDnes.cz
SvitavyDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Hurá do školy! Batůžek s překvapením zpříjemnil nástup do školy

05.09.2017
Upozornit na rizika silničního provozu, ale také potěšit drobnými dárky. S tímto cílem Pardubický kraj ve spolupráci s Hitrádiem Magic obdaroval všechny prvňáky v regionu při jejich premiéře ve školní lavici praktickým batůžkem na přezůvky, ve kterém děti nalezly zejména předměty s reflexními prvky, učebnici autoškoly pro prvňáčky nebo omalovánky či rozvrhy hodin. Batůžky předávali kromě hejtmana Martina Netolického také 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní Hana Štěpánová, Bohumil Bernášek a René Živný.
Ilustrační snímek | Foto: Pardubický kraj
ZŠ Lukavice
"Po loňské premiéře jsme se rozhodli pokračovat v této osvětové kampani týkající se bezpečnosti dětí především v silničním provozu. Bohužel se stále setkáváme se situacemi, kdy jsou děti jako chodci či cyklisté účastníky dopravních nehod, což je způsobeno neznalostí pravidel silničního provozu nebo jejich špatnou viditelností," uvedl hejtman Martin Netolický. "Věřím, že jim tímto pomůžeme, aby byly na situace, které mohou nastat, lépe připraveny. Chtěli jsme také prvňákům zpříjemnit jejich první den ve škole, protože je to něco nového a pro někoho i stresujícího," dodal hejtman Netolický, který dárkové balíčky předával v Lukavici nedaleko Letohradu, která se v letošním roce stala Vesnicí roku Pardubického kraje. "Tradici navštěvovat školu, která se nachází ve Vesnici roku Pardubického kraje, jsme zahájili v loňském roce v Sebranicích a chceme tímto způsobem pokračovat i v dalších letech. Školy jsou nedílnou součástí života v obci, a proto jim chceme tímto způsobem dát prostor pro vlastní prezentaci a odměnit je za jejich práci," řekl hejtman Netolický.

ZŠ Dubina, Pardubice
Stejně jako v předchozím roce zavítal do jedné z největších pardubických škol, ZŠ Dubina 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Sám má pět vnuček podobného věku, jako prvňáčci, a tak dobře rozumí jejich očekávání. Popřál dětem, aby pro ně škola byla každý den krásně dobrodružnou cestou za poznáním. "Vůbec nevadí, jestli vám něco půjde víc a něco méně, v životě bude důležité, jestli neztratíte chuť stále poznávat nové věci a zlepšovat se v tom, v čem budete dobří. A také, jestli budete slušnými lidmi, kteří umí pomoci druhému, když je potřeba. Třeba podle naší karty první pomoci, pokud se někomu blízkému něco stane," dodal Línek.

ZŠ Prodloužená, Pardubice
Poprvé v roli krajského radního pro školství zahajoval školní rok radní Bohumil Bernášek. Ten navštívil Základní školu Polabiny, Prodloužená. " Absolventi této školy jsou známí tím, že mají dobré vědomosti a pokračují ve studiu nejen na učilištích, ale také na středních odborných školách a gymnáziích. Žáci se pravidelně účastní popularizačních akcí, které pod názvem Technohrátky Pardubický kraj pořádá, a škola tak získává mnoho zájemců o technické obory. Přeji i těm nejmenším dětem, aby si v průběhu dalších let vyzkoušely různé dovednosti a zjistily, co jim v budoucnu třeba půjde a co je bude bavit," uvedl Bohumil Bernášek.

ZŠ Morašice
Radní Hana Štěpánová zavítala v první školní den do Základní školy v Morašicích. V této škole působila až do roku 2002 jako učitelka. V tomto roce se stala starostkou obce, kterou byla až do loňských krajských voleb. "Se základní školou v Morašicích jsem spjatá již od dětství, kdy jsem tam strávila svou vlastní školní docházku a pak od roku 1982, kdy jsem nastoupila jako učitelka. Proto jsem se rozhodla tam vydat i na letošní první školní den a pozdravit prvňáčky i jako krajská radní. Bezpečnost dětí v silničním provozu je potřeba stále zlepšovat, i když se již mnohé povedlo. Každá obdobná kampaň má smysl, a proto jsem moc ráda její součástí," řekla Hana Štěpánová.

ZŠ Bratranců Veverkových
Radní René Živný navštívil Základní školu Bratranců Veverkových v centru Pardubic. "Dlouhodobě se pohybuji v cyklistice a vím, jak důležitá je pro děti znalost pohybu v silničním provozu. Znalost základních dopravních značek je pro děti velmi potřebná, i když se do určitého věku pohybují především v doprovodu rodičů. Naštěstí se postupně setkávám s tím, že se zlepšuje viditelnost jak cyklistů, tak chodců, a to nejen ve večerních hodinách," řekl René Živný. Na této školy pravidelně šerpují nové prvňáčky pardubičtí extraligoví hokejisté.

První pomoc
Jednou ze součástí balíčku je karta s obrázky pěti základních situací první pomoci, kterým porozumí i dítě v první třídě. "Chceme, aby si děti zapamatovaly základní úkony při první pomoci, jelikož se mohou například na hřišti nebo táboře dostat do situace, která bude rychle vyžadovat alespoň základní pomoc předtím, než se dostaví dospělí," uvedl radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr, který se setká s prvňáky v Chocni.

Bezpečnostní kampaň i v rádiu
"Jsme rádi, že společně s Pardubickým krajem můžeme udělat něco smysluplného pro zvýšení bezpečnosti nejmenších dětí na silnicích. Kromě dárků s reflexními prvky a vzdělávacími tiskovinami vysíláme v rádiu masivní kampaň, kde vyzýváme řidiče, aby zpomalili a věnovali se řízení a ne například svému mobilu," uvádí Lukáš Nádvorník z agentury Media Park.
Základem je balíček v podobě batůžku na přezuvky s reflexním pruhem, který obsahuje další reflexní prvky, zábavně naučnou brožuru Ferdova autoškola od společnosti BESIP, dětský časopis od Českých drah, zásady první pomoci, rozvrh hodin od basketbalového klubu BK JIP Pardubice, hasičské omalovánky, vstupenky a spoustu dalších věcí, které mají pomoci zvýšit bezpečnost a viditelnost malých školáků.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

ČSÚ: Nové obecní volby se v sobotu konaly v deseti obcích

Voliči v deseti obcích na území šesti krajů v sobotu rozhodli o novém složení obecních zastupitelstev. Počet zastupitelů zde klesl pod zákonem stanovený počet nebo se zde zvolená zastupitelstva rozpadla. O 70 mandátů se ucházelo 171 platných ...

Česká obchodní inspekce kontrolovala na východě Čech prodej alkoholu a tabáku nezletilým

Česká obchodní inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a tabákov ...

Stavební sezona v Pardubickém kraji pokračuje, opravovat se bude silnice mezi Litomyšlí a Strakovem

Práce na silnicích v Pardubickém kraji nekončí ani se začátkem školního roku. Už včera začala oprava úseku silnice III/035 30 Strakov - Litomyšl v dél ...

ŘSD zprovoznilo opravovaný úsek komunikace I/35 v Litomyšli

Práce na opravě komunikace I/35 v Litomyšli byly zahájeny v sobotu 15. července frézováním povrchu vozovky a ukončeny v noci z 30. na 31. srpna, kdy b ...

MPO: Mobilní učebna techniky pojede v září do Středočeského a Pardubického kraje

Podpora technického vzdělávání, popularizace moderních technologií a výrobních postupů, to vše bylo na začátku myšlenky přiblížit současný moderní tec ...

Úterý 26.9.2023
Pardubický kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes