SvitavyDnes.cz
SvitavyDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Městské muzeum a galerie Polička

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Autor: Petr1888 Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Městské muzeum a galerie Polička bylo v roce 1991 zřízeno jako příspěvková organizace města Poličky. Je rozděleno na tři střediska: Městské muzeum, Městská galerie a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce.

Od poloviny 90. let se muzeum orientovalo na alternativní výstavní projekty a zapojilo se do programu Brána muzea otevřená (Nadace Open Society Fund Praha) a zapojilo se do zahraničních výstavních programů (B. Martinů, Hohenemská obrazárna).
V letech 2002-2006 byla rekonstruována hlavní muzejní budova čp. 112. a 4.4. 2009 zde byly slavnostně otevřeny nové expozice.
Sbírky muzea:
Sbírka historická dokládá na sbírkových předmětech historické a národopisné povahy vývoj města a regionu Poličska od počátků osídlení ve 13. století do současnosti. Nadregionální význam má horácké sklářství a lidový textil. Specifické postavení má muzejní knihovna.
Sbírka výtvarné umění - sbírkové předměty starého umění zahrnují všechny obory výtvarného umění na Poličsku od gotiky do 19. století. Nadregionální význam s evropským dosahem má obrazová galerie rodu Hohenemsů (16.-18. století) ze zámku Bystré. Fondy moderního umění jsou zaměřeny na výtvarníky 20. století, kteří se v regionu narodili nebo trvale působili a svým významem překročili hranice regionu.
Sbírka Bohuslava Martinů - sbírkové předměty dokládají život a dílo poličského rodáka - světoznámého hudebního skladatele Bohuslava Martinů (1890-1959). Nadregionální význam s celosvětovým dosahem má rozsáhlý soubor notových rukopisů, korespondence, fotografií, archiválií i třírozměrných předmětů. Probíhá úzká spolupráce s Nadací Bohuslava Martinů v Praze.

Mapa:

Svitavy a okolí - další tipy na výlet


Aquapark Moravská Třebová

Moravskotřebovský aquapark vznikl komplexní rekonstrukcí bývalého koupaliště. Svým návštěvníkům nabízí plavecký bazén se 4 plaveckými drahami, rekreační bazén s atrakcemi, vodní hřib, chrliče a stěnové trysky, tobogán (51 m), skluzavku (29 m).

Další info »

Rozhledna Pastýřka

Rozhledna Pastýřka se nachází na vrchu Pastvisko, jižně od Moravské Třebové. Projektoval ji moravskotřebovský rodák Jan Škoda. Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. července 2009. Po sto letech se tak na místo bývalé rozhledny, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna vrátila další výšková stavba.

Další info »

Zámek Jevíčko

Renesanční zámeček se nachází v bývalém královském městě Jevíčku. Po roce 1559 ho vybudovali Podstatští z Prusinovic, na místě bývalé tvrze. V letech 1584 - 1722 drželi jevíčský statek Žalkovští ze Žalkovic. Roku 1730 zámek koupila Marie Františka z Lichtenštejna. Právě ona je považována za iniciátorku barokní přestavby, za které byl zámek zvýšen o jedno patro. Byl zde také vytvořen francouzský park. V roce 1797 však zámek i park koupilo město.

Další info »

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov leží na hranicích Jižní Moravy a Východních Čech. Je to jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Založil ho v polovině 13. století český král Přemysl Otakar II. k ochraně zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. První zmínka o hradu je ve Zbraslavské kronice k r. 1287, kdy je uveden "hrad, který se jmenuje Vurstenberg".

Další info »

Zámek Moravská Třebová

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Původně zde stál hrad ze 14. století. Koncem 15. století byl přestavěný na zámek. Jednou z nejdůležitějších postav historie zámku i města byl Ladislav Černohorský z Boskovic (asi 1455-1520), který pocházel z jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů.

Další info »

Rybník Rosnička

Rybník Rosnička leží v příměstské rekreační oblasti u severního okraje města Svitavy. Je nejvýznamnějším rekreačním areálem v okolí Svitav a výchozím místem k řadě pohybových a naučných aktivit v přilehlém lesním komplexu Brand. Má plochu 15,5 ha, dno má ve větší části rybníka rašelinný podklad.

Další info »
Neděle 16.6.2024
Pardubický kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes